Kui palju und mu laps vajab?
Lastel on individuaalne une- ja söögirütm ning -vajadus. Vastsündinud imikud ei suuda esimestel elunädalatel päeval ja ööl vahet teha. Lapsevanemad ei saa imiku une- ja söögirütmi kujunemisel suurt kaasa aidata.
Te saate lapse arengut soodustada, kuid laps määrab oma arengukiiruse ise. Mõnele lapsele on kindel päevarütm väga loomuomane. Sellised lapsed magavad tavaliselt juba väga varajases eas kogu öö rahulikult, samas kui teised on veel mitu kuud ettearvamatul ajal näljased või väsinud. Viimased vajavad oma vanemate abi, et saavutada korrapärane päevarütm, mis sobiks ka ülejäänud perele.
Kindel ja rahulik päevakava mängib väga olulist rolli ja sellesse peavad kuuluma korrapärased toidukorrad, uneajad ja teised tegevused, näiteks õues jalutamine ja muud toimingud Lapsele mõjuvad rahustavalt korduvad kindla järjekorraga toimingud, nagu vannitamine, toitmine, unejutud ja -laulud. Ärge unustage ka enda energiavarusid laadida – toituge tasakaalukalt, tarbige piisavalt vedelikku ja tehke päeva jooksul tavalisest rohkem puhkepause.
Esimesed elunädalad
Lapse esimestel elunädalatel tundub, et ta magab pea kogu aeg. Õigupoolest magavad imikud 18 tundi ööpäevas, tavaliselt nelja tunni kaupa, ning on ärkvel vaid söömise, mähkmete vahetamise ja sülesoleku ajal.
Esimesed neli kuni kuus elukuud
Esimese nelja kuni kuue elukuu jooksul õpib teie laps ööd ja päeva eristama. Selline ajataju ei ole kaasasündinud. Lapse bioloogiline kell hakkab tööle alles pärast sündi pere päevakava mõjutusel. Aja jooksul muutuvad sagedased lühikesed uinakud pikemateks uneaegadeks. Järk-järgult pikeneb ka lapse ärkveloleku aeg.
Kuues kuni kaheteistkümnes elukuu
Enamik kuue- kuni kaheteistkuuseid lapsi magavad öösel umbes 11 tundi, lisaks kaks uinakut päeva jooksul, tund kuni poolteist tundi korraga. Lühikesed päevauinakud ei tohiks olla pikemad, vastasel juhul ei pruugi teie laps öösel korralikult magada.
Mõnele lapsevanemale ei meeldi last üles äratada, kuna nad arvavad, et laps peab piisavalt magama. Kui lapsel on aga kalduvus päeval väga pikalt magada, on tema tervisliku päevarütmi huvides parem laps õrnalt üles äratada. Mis on parem: kas see, et laps on päeval pärast ülesäratamist veidi pahur, või see, et ta ärkab keset ööd puhanuna üles ja soovib tähelepanu? Kasutage lapse ärkveloleku aega selleks, et temaga intensiivselt tegeleda ja tema arengut soodustada. Laps peaks kõige pikemalt (neli kuni viis tundi) ärkvel olema õhtul enne ööund. Ka see aitab tal kergesti uinuda ja kogu öö rahulikult magada.
Teine eluaasta
Teisel eluaastal vajavad lapsed ööpäevas umbes 13 tundi und. See tähendab, et kui laps magab öösel 11 tundi, jääb pärastlõunaseks uinakuks kaks tundi. Osal lastel lüheneb alates kümnendast elukuust päevauinaku pikkus ühele tunnile, teistel toimub see muutus alles pooleteiseaastaselt.
Kolmas eluaasta
Mida vanemaks teie laps saab, seda vähem und ta vajab. Kolmandal eluaastal vajavad lapsed ööpäevas ainult umbes 12 tundi und. Paljud lapsed loobuvad pärastlõunasest uinakust täielikult, teistel püsib see harjumus lasteaiaealiseks saamiseni.
Teave vanuserühmade kaupa
Järgnev vanuserühmade kohta esitatud teave sisaldab keskmisi väärtusi. Iga laps vajab und erineval määral. Ühe- kuni kahetunnine kõrvalekalle ei anna veel põhjust muretsemiseks. Mõni laps vajab isegi veel vähem und.
Vanus | Siin saate teada, kui palju teie laps ööpäevas (24 tunni jooksul) und vajab |
Vastsündinu | 16 - 20 tundi |
3 nädalat | 16 - 18 tundi |
6 nädalat | 15 – 16 tundi |
4 kuud | 9–12 tundi ööund ja kaks päevauinakut (kumbki kaks kuni kolm tundi) |
6 kuud | umbes 11–12 tundi ööund ja kaks päevauinakut (kumbki tund kuni poolteist tundi) |