HiPP pasta merekala ja juurviljadega tomatikastmes
- Terviklik eine, valmistatud hoolikalt valitud toorainest
- Madala soolasisaldusega
- Alfa-linoleenhape, üks oomega-3-rasvhapetest, toetab aju- ja närvirakkude arengut
- Jood on oluline kilpnäärme normaalseks talitluseks ja toetab kognitiivset arengut
- Väikeste tükikestega - oluline närimise õppimiseks
- Sisaldab gluteeni
- Ilma lõhna- ja maitseaineteta
- Ilma säilitus- ja värvaineteta (vastavalt seadusele)
Netokaal/Maht | 220g |
---|---|
Soovituslik söömise aeg | Keskpäeval |
Peamised koostisosad | Porgand, Sibul, Tomat, Nisu, Kala |
Lisateave | Vaata toote etiketti (PDF) |
Art.nr.: AL6823-02
HiPPi toodetes sisalduv kala püütakse peamiselt avamerelt. Meie püügikohad asuvad Atlandi ja Vaikse ookeani kirdeosas, kus on kalade looduslikud elupaigad. Nende loomulikku elutsüklisse sekkutaksegi vaid kalapüügi kujul, mis on range kontrolli all ja järgib merehoolduse nõukogu (MSC) juhiseid. Seega aitab HiPP edendada ookeanide ökotasakaalu säilitamist soodustavat kalapüüki.
Soovitame purgist võtta üksnes nii suure portsu, kui teie imik suudab tõenäoliselt ära süüa. Soojendamiseks pange purk lihtsalt kuuma vette või mikrolaineahju. Vees soojendamiseks ajage vesi enne keema, eemaldage see pliidilt ja laske veel jahtuda. Veenduge, et vesi ei oleks kuumem kui 70 °C, sest sellel temperatuuril võib silt purgilt eemalduda ning purk muutub libedamaks ja seda on raskem käes hoida. Soojendamise ajal peaks purk olema vees umbes poolenisti ja selle sisu tuleb segada. Mikrolaineahjus soojendamiseks eemaldage kaas ja katke purgiava väikese portselantaldrikuga. Seejärel kuumutage purki 360 W juures umbes 60 sekundit (olenevalt seadmest). Kui purk on soe, segage selle sisu hoolikalt plastlusikaga ja kontrollige temperatuuri. Ärge ülejääke uuesti soojendage ja ärge andke neid oma lapsele.
Hügieenilistel kaalutlustel soovitame imikuid toita purgitoiduga kohe pärast soojendamist. Korra soojendatud toitu ärge enam hoiustage ega taassoojendage. Uuesti soojendatud purkides hakkavad bakterid väga kiiresti paljunema, mis viib toidu kiire riknemiseni. Eesmärk on vältida olukorda, et anname imikule kogemata riknenud toitu. Seetõttu soovitame panna imiku jaoks sobiva koguse eraldi anumasse, et seda soojendada. Soojendamata ülejääke võib külmikus hoida järgmise päevani või etiketile märgitud ajani.
Kuna lapsed liiguvad alates 12. elukuust vaikselt üle peretoitude söömisele, maitsestame purgitoite näpuotsa soolaga, et maitset täiustada. Toodetes sisalduv soola kogus on nii väike, et neid võib tegelikult märgistada madala soolasisaldusega toiduna. See väike kogus on piisav, et täiustada HiPPi purgitoitude maitset. Kui lisame soola, kasutame vaid asjatundjate soovitatud jodeeritud soola. Seega aitavad meie HiPPi purgitoidud kaasa ka joodi päevase koguse saavutamisele. Olenevalt einest ja soovituslikust toitmise vanusest võivad mõned retseptid sisaldada ka ürte ja vürtse. Vürtse ja nende koguseid kohandatakse laste vanustega, et tooted oleksid hästi talutavad.
Mitmekordselt kasutatavad purgid on keskkonnahoidlikust vaatepunktist mõistlikud, kui neid saab taaskasutada vähemalt viis korda. Seega peaks neid tehasesse tagastama vähemalt viis korda, et neid uuesti täita. Purkidele rakendatava suure mehaanilise surve (transpordil, hoiustamisel, puhastamisel jne) tõttu on nii suur taaskasutusmäär ebatõenäoline. Oodatavalt väiksema taaskasutusmäära tõttu on mitmekordselt kasutatavate purkidel ökoloogilisi eeliseid vähem. Sellest vaatenurgast on keskkonna jaoks kasulikum käidelda purke klaasist toormaterjalina. Seetõttu on enam kui pooled HiPPi purkidest toodetud ringlussevõetud klaasist. Sellegipoolest liigume ühekordse kasutuse süsteemi ökoloogilise optimeerimise suunas. Aastate jooksul on meie purkide kaal vähenenud (mõningatel juhtudel kuni 20%). See aitab kaasa nende ökoloogilise mõju vähendamisele.
Tehke seda sammhaaval. Kõik oleneb lapse arengutasemest, sest peretoidu söömiseks peab ta suutma hästi mäluda. Alustuseks võite talle anda peeneks jahvatatud täisterajahust valmistatud leiba koos piimaga kas hommikusöögiks või õhtusöögiks kolmel päeval nädalas ning teistel päevadel andke jätkuvalt imikutoitu. Nii saate alustada väikese koguse tahke toidu pakkumisega iga söögikorra ajal ning järk-järgult suurendada tahke toidu kogust ja pakkumise sagedust. Ka lõunasöögi ajal võite hakata täiendama lapse tavapärast toitu perekonnas söödava tavatoiduga. Sel viisil võtab teie maimuke omaks peretoidu tasapisi ja omas tempos.
Väikelapse eas võivad paljud lapsed muutuda toidu suhtes äkitselt väga valivaks. Pakkuge lapsele jätkuvalt paljusid erinevaid toite – ka selliseid, mida nad enne on tagasi lükanud – ja tehke seda meeldivas, isu soodustavas õhkkonnas. Tervislikult mitmekülgne valik annab lapsele võimaluse vabatahtlikult erinevaid toite proovida ja neid eelistama hakata. Mõnikord on abi sellest, kui uut või varem ära põlatud toitu segada meeldiva toidu hulka, et tutvustada pisikesele võõrast maitset vähehaaval – näiteks võite uut köögivilja segada vana lemmiku (nt porgandite) hulka. Mis kõige tähtsam: olge ise talle eeskujuks ning toituge kogu perega mitmekülgselt ja tervislikult.