Lapse kehakeel

Lapsed ei oska veel rääkida, aga nad suudavad üsna hästi väljendada oma soove ja vajadusi kehakeele kaudu. Mida see siis tähendab, kui laps kulmu kortsutab või jalgadega sipleb?

Suu

Naerev või naeratav laps – seda märki on pea võimatu valesti mõista. Kui laps naeratab, on ta õnnelik ja rahul. Lapsed ei vaja erilist põhjust, et tunda end õnnelikuna. Kui laps naeratab ja naerab, ütleb ta teile: „Mul läheb suurepäraselt!“

Kui lapsed laksutavad huuli või imevad näppu, on nad tavaliselt näljased. Kui nad on aga äsja söönud ja muid näljamärke ei näita, võivad nad lihtsalt püüda end imedes rahustada – see on paljude laste instinktiivne refleks.

Silmad

Kui laps ajab oma ümmargused silmad suureks, võib ta sellega öelda mitut asja: vanemad saavad kiiresti selgeks, kas pärani silmadega laps on eriti tähelepanelik, õnnelik, hirmul või hämmastunud. Kui lapse silmad näivad väikesed, laud pooleldi kinni, võib lapsel olla igav või ta on väsinud.

Kergitatud kulmud on märk lapse üllatusest. Kortsud silmade ümber ja otsaees võivad osutada sellele, et laps ei tunne end hästi.

Kui lapse pilk on natuke klaasjas, soovib ta tõenäoliselt rahu ja vaikust, et puhata.

Käed ja jalad

Lapsed, kes vehivad palju kätega ja põtkivad jalgadega, võivad seda teha mitmel põhjusel. Et seda liigutust õigesti mõista, on vaja jälgida, millega laps samal ajal veel tegeleb. Vahel põtkivad lapsed, kuna soovivad tähelepanu või mängida.

Kui lapsed põtkides ka rahmeldavad ja näivad rahutud, võib see olla märk sellest, et neid häirib miski, näiteks gaasid või koolikud.

Lapsed, kes põtkides naeravad või kiljuvad, väljendavad vaid oma puhast rõõmu!

Lapse kehakeel on ainulaadne ja seda pole alati võimalik üheselt tõlgendada. Kui vanemad õpivad oma last paremini tundma, õpivad nad ka lapse signaale õigesti lugema ja saavad aru, mida ta neile ütelda püüab.