Erinevad imemisviisid

Kas tunnete allpool kirjeldatud imemismustrite hulgast ära oma lapsele omase imemisviisi?

Hirmus näljane tõuk

Enne kui arugi saate, on nibu kadunud näljasesse suhu, mis imeb seda innukalt. Seda tüüpi lapsed teavad, mis nad tahavad – nad haaravad energiliselt nibust, joovad aplalt ja lasevad rinnast lahti alles siis, kui kõht täis. Neid on igal ajal ja igas kohas lihtne imetada ning tänu nende isukusele on piisav piimakogus alati tagatud. Kui teie laps kuulub siia rühma, asetage ta ettevaatlikult rinnale kohe, kui märkate esimesi nälja tundemärke. Mida näljasem on laps, seda jõulisemalt ta nibu külge klammerdub, suurendades nii nibude valulikkust, kui nibu ei asetse õigesti igemete vastas.

Vingerdav ussike

 Väikesed vingerdajad satuvad õhinasse kohe, kui nad rinda märkavad, vehklevad käte ja jalgadega ning imevad kiiruga vasakult ja paremalt. Kes teab, võib-olla maitseb ühe poole piim paremini? Selline laps kehastab imemisrõõmu! Veenduge siiski, et lapse söömishullus ei tee ta elu kogemata keerulisemaks. Püüdke sööta last kohe, kui ta on üles ärganud ja veel lamab – see natuke ohjeldab ta indu. Elevil olles on neil lastel kalduvus juues rohkelt õhku neelata, seega veenduge, et peale söötmist saab laps gaasid väljutada ja sel viisil hoiduda kõhuvalust.

Nautleja

Rinnapiima sugust delikatessi ei saa kiirustades sisse ahmida – seda tuleb nautida ja vahepeal puhates hinnata. Selline juhtmõte on nautlejatest lastel, kellel kulub söömiseks kaks korda rohkem aega kui teistel. Nautlejad joovad aeglaselt ja korrapäraselt ning nad ei kiirusta – nad veenduvad, et saavad rinnal olles kõik, mida vajavad. Ärge kiirustage nautlejat tagant! Teie lapsel on vaja aega, et nibuga mängida ning enne korralikult sööma hakkamist paari esimest piimatilka maitsta. Oma tänulikkust väljendab ta rohke huulte laksutamise ja valju imemisega. Pidage meeles, et nautlejaid on kerge häirida. Vali inimrohke koht ei sobi nautleja toitmiseks – nende tähelepani hajumiseks piisab ühest huvitavast pilgust. Nautlejat avalikus kohas toites püüdke katta ta pea õhukese riidega. Ideaalne stsenaarium väikesele nautlejale on pikk, rahulik imetamissessioon emmega oma kodu vaikuses.

Unistaja

Imemine muudab lapsed uniseks, eriti veel väikesed unistajad. Neile meeldib natuke imeda, siis puhata, seejärel jälle imeda, veel natuke puhata ... ja tihti võtab üsna kaua aega, enne kui neil kõht täis saab! Unistajad tõepoolest lõdvestuvad söömise ajal. Neil ei ole vaja uneaja rituaali, nad lihtsalt jäävad rinnal tukkuma. Samuti ei valmista neile probleemi pärast öist söömist uuesti magama jääda. Olge kannatlik ja ärge püüdke söögiaega katkestada – kuigi neile meeldib vahepeal natuke puhata, ei tähenda see, et neil oleks kõht täis. Püüdke last sööta püstiasendis, see muudab uinumise keerulisemaks. Kui laps on ühest rinnast söömise lõpetanud, vahetage tal mähe ja pakkuge teist rinda. Püüdke last söömise ajal kergelt kuklalt või talla alt kõdistada, see aitab tal söömise ajal ärkvel püsida ja tagada, et ta on saanud piisavalt piima, enne kui unemaale rändab.

Viivitaja

Viivitajad on esimestel päevadel tihti üsna tõrksad imema ega vaevu korralikult nibust haarama. Kuigi piim maitseb hästi, on selle saamine raske töö ja need lapsed löövad kergelt käega! See on paljude värskete emade mure – tegelikult vajavad viivitajad vaid natuke rohkem aega ja neid ei tohiks sööma kiirustada. Niipea kui nad enda jaoks rinna avastavad, söövad, kasvavad ja arenevad nad nagu teisedki lapsed. Nad vajavad vaid pisut rohkem tuge, et selgusele jõuda, mis neile sobib.

Kas tunnete mõnes neis imemiskäitumises ära oma lapse? Või on teie lapsel mitu käitumismustrit?

See on täiesti normaalne – teie lapsel on ju ainulaadne, üksnes talle omane iseloom. Ei ole õiget ega valet imetamist. Kõik, mis teie ja teie lapse puhul toimib, on õige! Pidage meeles, et imetades on tähtsaim, et teie ja laps oleksite lõdvestunud ning õnnelikud.

Soovitusi:

  • Puudutage, oodake, suruge laps enda vastu.
  • Hoidke last imetamise ajal enda vastas ja veenduge, et ta on rinnal õigesti.
  • Vahetage imetamise ajal poolt, aga alles pärast seda, kui laps on nibust lahti lasknud ja imenud korralikult neelates ühte rinda 15–20 minutit.
  • Tutvuge eri imetamisasenditega ja proovige neid oma lapsega.
  • Alguses vaid imetage ning vältige lutte, nibukaitsmeid ja lisapiimasegu andmist. See aitab lapsel kujundada omale sobiva imemismustri. 
  • Peale imetamist laske nibudel korrapäraselt õhu käes kuivada.