Jood ja kilpnääre
Miks on jood nii tähtis?
Joodil on oluline osa ainevahetuses ning eriti tähtis on see kilpnäärmehormoonide jaoks, mis reguleerivad keha energia tasakaalu ning seetõttu ka füüsilist ja vaimset arengut. Ja just need hormoonid vajavad kütuseks joodi. Joodipuudus põhjustab kilpnäärme isegi nähtavat suurenemist – struumat.
WHO (Maailma Terviseorganisatsioon) andmetel kuulub Saksamaa nende maailma riikide hulka, kus veel tänapäevalgi on joodipuudus probleemiks. See ei ole veel hästi teada, nagu ka fakt, et jood on ainevahetuses nii oluline.
Kuna kilpnäärmehormoonide moodustumine algab raseduse 12. nädalal, on väga tähtis, et tulevased emad jälgiksid, kas nad saavad piisavas koguses joodi. Nad peavad katma mitte ainult oma vajaduse, vaid arvestama ka sellega, et raseduse tõttu on joodivajadus suurenenud.
Head joodiallikad
Üldiselt sisaldab kõik, mis tuleb merest, rikkalikult joodi. 200 g tursast või 100 g süsikast saab päevase soovitusliku koguse, milleks on 230 µg. Teiseks joodiallikaks on jodeeritud söögisool. Et tagada lapse hea tervis, soovitatakse raseduse ja imetamise ajal tungivalt manustada piisavas koguses joodi. Täiuslik jooditase saavutatakse vaid toidulisandite abil.
Puudusest tingitud sümptomid
Rasedusaegne joodipuudus võib lapse füüsilisele ja vaimsele arengule negatiivselt mõjuda. Lisaks võib joodipuudus põhjustada hilisemaid kuulmis- ja kõneprobleeme.